Geoblog.pl    przygoda    Podróże    Azjatyckie spełnienie... i marzenia o końcu świata    Kia Ora!

Kia Ora!

Nowa Zelandia
Nowa Zelandia, New Plymouth

Dzisiaj wiekszosc dnia spedzam z lokalnym przewodnikiem - Mama Phila. Zwiedzalam wiec New Plymouth i okolice.... A na lunch byl bigos:). Tak, tak juz po raz drugi gotowalam bigos i po raz drugi wyszedl super:)).

Wieczorem, zeby przypomniec sobie jak to jest w szkole, wybralam sie z Agata na lekcje jezyka... maori. Jest to jezyk, ktorym posluguja sie Maorysi czyli rdzenna ludnosc Nowej Zelandii... Dosc ciekawe byly to zajecia... szczegolnie poczatek, kiedy witalismy sie... kazdy z kazdym... Takie powitanie wyladalo nastepujaco: podajesz dlon, dotykasz nos nosem, czolo czolem i mowisz "Kia Ora", czyli takie "Czesc".
Z kilkoma osobami "stuknelam" sie czolem zamiast dotknac, ale to kwestia praktyki.... przy pozegnaniu, ktore wygladalo podobnie, szlo mi juz duzo lepiej...:)

genek
genek - 2011-08-05 15:11
wszystkie dziwniebrzmiace nazwy geograficzne w NZ sa w maori. Rotorua to Jeziora Dwa , Aoraki - Chmury Przebijający , Awaroa - rzeka długa , Urewaha - złamany penis , myśle ze mozesz juz smialo powiedziec do miejscowego: Tena koe! Kei te pehea koe? Przygoda aroha Aotearoa

zula - 2011-08-06 08:34
Konstrukcja mostu jakże piękna . Myślę ,że to maki - i jaka skrajność , jeszcze parę dni temu śnieg a tu lato w pełni !
Kia Ora ...do niedzieli 7 sierpnia , Małgorzata

martaandrzej
martaandrzej - 2011-08-06 23:01
Kia Ora! Myślę jednak, że już czas wracać do labora. Czekamy, czekamy!!!!

Jen
Jen - 2011-08-07 07:22
Beds on the floor of the classroom? That was different. I love the Maori greeting. Considering what a tough and dangerous tribe they are, it seems like such an intimate and trusting way to greet someone:)

Tata
Tata - 2011-08-11 17:36
Czy w tej szkole jest lezakowanie po lekcjach,,,mozna by wprowadzic zajecia z lezakowaniem w polskich szkolach ,byloby mniej wagarowiczow.

zwiedziła 11.5% świata (23 państwa)
Zasoby: 259 wpisów259 922 komentarze922 1646 zdjęć1646 15 plików multimedialnych15

07.11.2016 - 16.11.2016

07.11.2015 - 27.11.2015